1393-04-19 15:23:42

آخرین بروز رسانی08:30:00 PM GMT

مسیر شما در سایت:


انقلاب اسلامی، آغاز تحول در علم و دانش

پست الكترونيكي چاپ

علی رغم سنگ اندازی غربی ها، ایران در عرصه های مختلف علمی از جمله تولید سلول های بنیادین، علم شبیه سازی، انرژی هسته ای، نانو تكنولوژی و... دستاوردهای قابل ملاحظه و چشم گیری داشته است و باتوجه به تحریم ها و تهدیدهای آمریكا و همفكرانش، امروز ایران اسلامی در جایگاه رفیعی در عرصه علم و تكنولوژی جهانی قرار دارد.


در دنیای پیچیده و پیشرفته امروزی تداوم، حیات و بالندگی هر كشوری منوط به پیشرفت و استقلال علمی، تحقیقاتی، پژوهشی و فناوری آن می باشد. در جهان كنونی بارزترین موضوعی كه به استعمار كشورها منجر می شود و آنها را در بند استعمارگران مستبد قرار می دهد وابستگی علمی و پژوهشی است. با این حال دنیای استكباری غرب، جهان را دهكده ای فرض می كند كه سلطه و سیطره در تمامی امور علمی و تحقیقاتی آن را حق مسلم خود می داند! و با هیچ گونه پیشرفت كشورهای اسلامی و در رأس آنها ایران اسلامی موافق نیست. بارزترین توهم ناحق دنیای استكباری را در سال های اخیر بر سر دستیابی كشورمان به انرژی صلح آمیز هسته ای به خوبی شاهد بوده ایم.
اما علی رغم سنگ اندازی غربی ها، كشورمان در عرصه های مختلف علمی از جمله تولید سلول های بنیادین، علم شبیه سازی، انرژی هسته ای، نانو تكنولوژی و... دستاوردهای قابل ملاحظه و چشم گیری داشته است و باتوجه به تحریم ها و تهدیدهای آمریكا و همفكرانش، امروز ایران اسلامی بدون كمترین وابستگی به كشورهای پیشرفته در جایگاه ویژه و رفیعی در عرصه علم و تكنولوژی جهانی قرار دارد.
اما در كنار پیشرفت های موجود در زمینه های مختلف علمی، این را هم باید اضافه كرد كه تمامی دستاوردهای پیش روی امروزی ما مدیون و مرهون انقلابی است كه در بهمن 1357 و با تكیه بر شعار نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی و استقلال خواهی و ظلم ستیزی ملت ایران و با رهبری و با درایت حضرت امام خمینی(ره) شكل گرفت و اینك پس از 29سال كه از عمر انقلاب اسلامی سپری شده، جمهوری اسلامی ایران به عنوان پرچم دار اسلام ناب محمدی(ص) در جهان اسلام، در مسیر مرجعیت علمی جهان قدم برمی دارد و براساس سند چشم انداز 20ساله كشور، باید در سال 1404- پایان سند چشم انداز- به قله های رفیع علم، فناوری و تكنولوژی روز جهانی دست یابد.

دیروز و امروز علم و تكنولوژی در ایران
در رژیم ستم شاهی دستیابی به علوم مختلف و پیشرفت های تكنولوژیكی و تكیه بر داشته های داخلی، یك گفتمان و رویكرد مسلط نبود، بلكه تمام نگاه های رژیم منحوس پهلوی به دنیای غرب معطوف بود و باتوجه به اینكه كشورمان همیشه در طول تاریخ مهد تمدن و علم به شمار می رفته اما باید اذعان داشت كه در حكومت پهلوی در مسیر خودباختگی علمی و فرهنگی و وابستگی به بیگانگان حركت می كرد.
«سعید رستم خانی» دانشجوی مدیریت فرهنگی در دانشگاه علمی- كاربردی تهران می گوید: «پیشرفت های كشورمان در عرصه علوم مختلف به هیچ عنوان با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست، از همه مهم تر باید دقت كرد كه دستیابی دانشمندان ایرانی به علم و تكنولوژی در شرایط تحریم و تهدید از جانب كشورهای غربی صورت گرفته است».
«فریبا ویسی زاده» دانشجوی علمی كاربردی تهران به ابعاد دیگر پیشرفت های علمی كشورمان اشاره می كند و می گوید: «به یاد دارم كه در سال های 1362 حتی پزشكان متعددی از كشورهای هند و پاكستان در ایران به طبابت می پرداختند و اغلب آنها در قبل از انقلاب و به دلیل كمبود و نبود پزشك متخصص به ایران آمده بودند، اما كم كم دیدیم كه این كمبودها به خوبی جبران شد و پزشكان توانمند و جوان ایرانی جایگزین پزشكان خارجی شدند».
این دانشجو می گوید: «براساس یك تحقیق دانشجویی كه انجام شده نشان می دهد كه در سال 1357 تنها 19درصد از كل شاغلین تحقیقاتی را محققان تشكیل می دهند كه این نسبت به سال های بعد رشد چشمگیری داشته و به 53.4درصد در سال 1375 رسیده است».
اما دكتر محمد علیزاده، استاد دانشگاه و كارشناس جامعه شناسی در تحلیل روند دانشگاه ها در قبل و بعد از انقلاب می گوید: «در زمان پیروزی انقلاب اسلامی تعداد مراكز دانشگاهی و آموزش عالی در كشورمان بسیار محدود بود، به شكلی كه بعضاً فقط در مراكز برخی از استان ها دانشگاه دایر بود و تعداد دانشجویان نیز به همان نسبت كم بود، دانشگاه هایی هم كه دایر بودند همه رشته ها را شامل نمی شدند اما امروز نه تنها در مراكز استان ها بلكه در بسیاری از شهرستان های دورافتاده و      بخش های مختلف، دانشگاه ها و مراكز متعدد آموزش عالی دایر گردیده و دانشجویان با گرایش های مختلفی به تحصیل اشتغال دارند و حتی در بعد از انقلاب تعداد رشته های دانشگاهی نیز افزایش یافته است. دكتر علیزاده می گوید: «در قبل از انقلاب منابع بسیار زیادی تحت عنوان بورسیه صرف تربیت و تحصیل افراد مختلف در خارج از كشور می شد و بسیاری از افراد با هزینه های سرسام آور و با استفاده از پول و سرمایه های ملی درخارج به تحصیل می پرداختند و اغلب آنها نیز دستاورد و دانش كسب كرده خود را به وطن خویش نیاوردند و چون جذب دنیای پرزرق و برق غرب شده بودند ماندگاری در كشورهای اروپایی و آمریكایی را به میهن خویش ترجیح دادند. این درحالی بود كه آن افراد با سرمایه ملت ایران و توسط رژیم ستم شاهی به خارج و به جهت كسب علم و دانش اعزام شده بودند».

آمار دانشجویان قبل و بعد از انقلاب
براساس آمارهایی كه دكتر صادق واعظ زاده، معاون علمی و فن آوری رییس جمهوری ارایه می دهد حاكی است كه در قبل از انقلاب اسلامی در كل كشور حدود صدهزار دانشجو به تحصیل در مقاطع دانشگاهی اشتغال داشته اند، اما درحال حاضر و براساس آخرین آمارهای موجود تعداد دانشجویان در دانشگاه های سراسر كشور كه در مقاطع مختلف تحصیل اشتغال دارند به سه میلیون و سیصدهزار دانشجو رسیده است. معاون علمی و فناوری رییس جمهور این مسئله را از ثمرات انقلاب اسلامی  می داند و می گوید: «در قبل از انقلاب تقریباً تحصیلات تكمیلی وجود نداشت و مثلاً در شهری مثل مشهد رشته مهندسی یا برخی رشته های دانشگاهی تدریس نمی شد و بیشتر رشته های تحصیلی دانشگاه های ما در حوزه علوم ادبیات فارسی یا ادبیات عرب خلاصه می شد و در كل فضای اشتیاق برای علم و دانش از رونق خوبی برخوردار نبود به گونه ای كه در اوایل انقلاب با كمبود شدید نیروی انسانی متخصص روبرو بودیم و حتی تا 5، 6سال بعد از انقلاب هم بسیاری از پزشكان كشورهای جهان سوم در كشورمان مشغول به كار بودند، اما بعد از انقلاب و با تدابیر و رهنمودهای حكیمانه حضرت امام خمینی(ره) تلاش شد تا این كمبودها رفع شود و از نیمه دوم دهه 60 و با همفكری و همراهی شورای عالی انقلاب فرهنگی و تدابیری كه در این شورا اندیشیده شد مسیر رشد و بالندگی علمی، تحقیقاتی و پژوهشی كشورمان هموار گردید».
دكتر واعظ زاده می گوید: «وقتی كه حركت پیشرفت كشور در عرصه های علمی را با گذشته مقایسه می كنیم آینده را بسیار امیدبخش و مطلوب می بینیم، به عنوان مثال فكر نمی كردیم كه كمبود نیروی انسانی متخصص جبران شود، اما امروز حدود نیم میلیون نفر فارغ التحصیل دانشجویی در هر سال داریم و 40 هزار نفر دانشجوی دوره تكمیلی وجود دارد».

شور و اشتیاق برای ابداع و اختراعات علمی
بسیاری از اساتید دانشگاه و صاحب نظران معتقدند كه كشور ما در بعد از انقلاب اسلامی هیچ وقت در خلأ زمانی به سر نبرده و هر لحظه در حال پیشرفت و توسعه بوده است، به گونه ای كه امروزه ایران اسلامی در عرصه های مختلف علمی در جهان حرف های فراوانی برای گفتن دارد. اگر به آمارهای موجود در پنج ساله اخیر در زمینه ثبت اختراعات در كشورمان توجه كنید با ارقام حیرت آوری روبرو خواهید شد.
برابر آمارهای موجود در سال 1381 در كل كشور حدود 500 اختراع به ثبت رسیده كه این آمار در سال 1382 به دو برابر آن یعنی هزار اختراع افزایش یافته ا ست. در سال 1383 به هزار و پانصد تا هزار و هشتصد اختراع نزدیك شده و در سال 1384 به 2000 اختراع رسیده است. در سال 1385 حدود 3000 اختراع و تا پایان سال جاری -1386- برآورد می شود كه حدود 6000 اختراع به ثبت برسد.
گرچه شاید تمامی این اختراعات نوع آوری تازه و كلی نباشد اما نشان می دهد كه شور و اشتیاق برای اختراع و دستیابی به علم و دانش در كشورمان به خوبی وجود دارد و زیر ساخت های تحقیقاتی علمی و پژوهشی در حال شكل گیری است.
اما براساس برخی آمارها رتبه علمی ایران در جهان سی ام و در منطقه دوم برآورد شده، رتبه فناوری ایران 40 تا 50 و در تولید علم نانو مابین بیست تا سی ام هستیم، در شیمی وضعیت بهتری داریم و حتی در برخی از علوم محدود رتبه ایران تك رقمی است.
طبق گفته دكتر واعظ زاده، در فناوری هسته ای یا نانو و سلول های بنیادین جایگاه ایران به صورت خاص دیده نشده و ارزیابی ما كمتر از واقعیت است.

نقشه جامع علمی كشور
یكی از اهداف مشخص و مورد تاكید سند چشم انداز بیست ساله نظام، قرار گرفتن ایران در جایگاه اول علمی منطقه و جهان است و تهیه نقشه جامع علمی كشور هم به دیدار یك سال و نیم پیش روسای دانشگاه های كشور با مقام معظم رهبری در مرداد ماه 1385 برمی گردد. رهبر معظم انقلاب در این دیدار فرمودند: «ما در كشور به نقشه جامع علمی احتیاج داریم، ما باید بدانیم كه برای رسیدن به هدف چشم انداز 20 ساله كه نام آن مكرر برده می شود، نقشه جامع علمی ما چیست؟ این را باید ترسیم كنیم، بعد این نقشه را طبق راهبردهای عملیاتی و برنامه ریزی های زمان دار و منظم مثل پازل به تدریج پر و كامل كنیم، این كار انجام نگرفته و ما آن را نیاز داریم و باید انجام بگیرد».
پس از این تأكیدات رهبری، موضوع تدوین نقشه جامع علمی كشور جزو اولویت های كاری همه مسئولان قرار گرفت.
رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ضمن تأكید بر این كه این طرح باید هر چه سریع تر تدوین شود، می گوید: «سه سال از زمان شروع برنامه سند چشم انداز بیست ساله نظام گذشته است و در عین حال به رغم فرمایش مقام معظم رهبری درباره تدوین نقشه جامع علمی كشور هنوز تدوین این نقشه به نتیجه مطلوب نرسیده است و باید هر چه سریعتر این مهم وارد فاز عملیاتی و اجرایی شود».
اما بابك نگاه داری، دبیر شورای تخصصی تهیه نقشه جامع علمی كشور از تشكیل كمیته های تخصصی در حوزه های آموزشی، پژوهشی و فناوری خبر می دهد كه در كنار كمیته های تخصصی موضوعی در شش حوزه علوم زیستی و پزشكی، علوم پایه، اولویت های علمی، علوم بین رشته ای، علوم انسانی، معارف اسلامی و هنر و علوم كاربردی و مهندسی فعالیت می كند. وی همچنین از تصویب الگوی سه بعدی نقشه سخن می گوید و در تشریح آن می گوید: «این الگو سه بعدی است و یك بعد آن را مسایل تخصصی شامل می شود و یك بعد فعالیت های مربوط به چرخه فناوری و بعد سوم فعالیت های پشتیبان است».
منصور كبكانیان، معاون پژوهشی وزیر علوم نیز درباره نقشه جامع علمی كشور می گوید: «داشتن نقشه به تحرك ها و توسعه علمی و ایجاد نظام علم و فناوری كمك شایانی می كند و باعث می شود رشد در این حوزه هماهنگ شود. در برخی از حوزه ها و رشته ها به علت فشارهای زیاد و نیازها، بیش از حد رشد داشتیم ولی در برخی رشته ها و زمینه ها این رشد كم بوده است، برای این كه این هماهنگی به وجود آید، ما علاوه بر اسناد توسعه علمی مثل سند پژوهش و فناوری سند توسعه علمی، سند نخبگان و امثال آن نیاز به یك نقشه جامع و همه جانبه داریم كه همه این اسناد را در كل كشور هماهنگ كند».
معاون پژوهشی وزیر علوم می گوید: «شاید رسیدن به اهداف این سند در حوزه های دیگر سخت باشد اما هم اكنون ایران جایگاه دوم منطقه را دارد و با توجه به رشد علمی كشور و یك جهشی كه نقشه می تواند ایجاد كند تا چند سال آینده به هدف چشم انداز خواهیم رسید».
یكی از بركات انقلاب اسلامی رشد و توسعه مراكز آموزش عالی در سطح كشور است،
به گونه ای كه دكتر محمد مهدی زاهدی وزیر علوم با صراحت تمام از رشد 2هزار درصدی پوشش آموزش عالی در دوران پس از انقلاب خبر می دهد. به بیان دیگر باید گفت كه با جمعیت 35 میلیون نفری كشور در اول انقلاب فقط 170 هزار دانشجو در دانشگاه های كشور تحصیل می كردند وقبل از انقلاب نیز این آمار به صدهزار نفر می رسید، اما در حال حاضر كه جمعیت كشورمان نسبت به اوایل انقلاب دو برابر شده است حدود 3میلیون و 300هزار دانشجو در دانشگاه های كشور به تحصیل اشتغال دارند كه به گفته وزیر علوم و به نقل از فارس تعداد دانشجوی كشور طی سال های گذشته 20 برابر شده و از رشد 2هزار درصدی برخوردار بوده است.

سند چشم انداز بیست ساله مهم ترین و اساسی ترین سند توسعه و تحول در نظام جمهوری اسلامی ایران است.
اهداف مشخص شده در این سند در حوزه های مختلف به ترسیم كلی وضعیت مطلوب ایران اسلامی در سال 1404 پرداخته و توسعه یافتگی كشورمان را در بخش های مختلف به تصویری كلی كشیده است، به عنوان مثال در قسمت علمی این مسئله كه از سوی رهبر معظم انقلاب تأیید و ابلاغ شده، برقرار گرفتن كشورمان در جایگاه اول علمی منطقه تأكید شده است.
برای رسیدن به این جایگاه لازم بود تا نقشه ای جامع ازمسائل علمی در كشورمان طراحی و ترسیم شود كه پیشنهاد تهیه نقشه جامع علمی كشور توسط رهبری یكی از برنامه های تحول آفرین، نوگرا وموجب ساماندهی اساسی در حوزه علم و فناوری است.

رابطه علم و توسعه
كارشناسان بر این باورند كه علم، پژوهش و فناوری با كم و كیف میزان پیشرفت و توسعه پایدار هر كشوری رابطه مستقیم دارد و شاخص ها نشان می دهد كه وضعیت علم و فناوری به شدت تحت تأثیر هزینه های تحقیقاتی و برنامه های مدون مسئولان مربوطه است، در این میان كشورهای توسعه یافته برای حفظ موقعیت یا افزایش برتری خود در صحنه های بین المللی سرمایه گذاری می كنند و كشورهای در حال توسعه نیز دریافته اند كه برای رسیدن به رشد و توسعه همه جانبه و حل مشكلات اقتصادی و اجتماعی خود، راهی جز سرمایه گذاری در تحقیقات ندارند، از همین رو نیز كشورمان كه در مسیر توسعه پایدار قدم برمی دارد نیازمند نقشه جامع علمی كشور است و لازم است تا همگی نخبگان و اندیشمندان و مسئولان مربوطه همدل و همگام با یكدیگر به طراحی و ترسیم راهبردی این نقشه اهتمام كنند تا در پایان سند چشم انداز به اهداف تعیین شده برسیم.

مشاركت نخبگان علمی
ارتقاء منزلت علمی كشور مستلزم همراهی و تعاون همه نهادهای علمی وپژوهشی فعال در این قلمرو است.
«بابك نگاهداری» دبیر شورای تخصصی نقشه مجتمع علمی شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن بیان این كه مشاركت نخبگان جامعه، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، مدرسین حوزه های علمیه، دانشجویان و طلاب جوان در طراحی نقشه جامع علمی كشور بسیار مهم و ضروری است، می گوید: «مشاركت نخبگان یكی از الزامات تحقق علمی نقشه جامع كشور است و بدون مشاركت آنها این نقشه در طراحی واجرا با مشكلات متعددی مواجه خواهد شد».
دبیر شورای تخصصی نقشه جامع كشور از اعلام فراخوان در مطبوعات و رسانه ها برای جلب همكاری صاحب نظران خبر می دهد كه در آن از كلیه صاحب نظران دانشگاهی و حوزوی برای ارسال آثار، نظرات، پیشنهادها و كتب و مقالات در خصوص نقشه جامع علمی كشور دعوت به عمل آمده است.
وی از مبانی نظری و ارزشی حاكم بر نقشه، مدیریت راهبردی علم و فناوری، چرخه نوآوری، جایگاه علوم مختلف در نقشه جامع علمی؛ سامانه علم و فناوری كشور، زیرساخت های حقوقی و قانونی علم و فناوری و الزامات ایجاد آن، بستر فرهنگی تحقق نقشه جامع علمی و راهكارهای ایجاد آن، نقش و جایگاه نخبگان در اجرای نقشه و سند چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران به عنوان اهم محورهای فراخوان عمومی دبیرخانه شورای تخصصی نقشه جامع علمی كشور در تهیه و طراحی این نقشه یاد می كند.
«نگاهداری» ضمن تأكید بر نقش و جایگاه نخبگان كشور به عنوان اصلی ترین عامل محركه و محور اساسی پیشبرد اهداف نقشه جامع علمی كشور، از برگزاری اجلاس هم اندیشی با نخبگان كشور در آینده ای نزدیك خبر می دهد و در این باره می گوید: «در این هم اندیشی كه توسط دبیرخانه شورای تخصصی نقشه جامع علمی كشور و بنیاد ملی نخبگان برگزار خواهد شد از نخبگان علوم مهندسی و كاربردی، علوم زیستی و سلامت، علوم پایه، علوم انسانی، معارف اسلامی، هنر و فناوری های نوین به منظور بهره مندی از دیدگاه های آنها در خصوص چگونگی و فرآیند طراحی و اجرایی نمودن نقشه جامع علمی، ارزیابی وضع موجود علم و فناوری، ترسیم آینده ای مطلوب، الزامات فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حقوقی تحقق نقشه جامع علمی دعوت به عمل خواهد آمد».

تدوین نقشه جامع علمی
براساس اظهارات مقامات مسئول در وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی اغلب نهادهای مربوطه در صدد تهیه نقشه ای واحد و جامع از علم و دانش در كشور هستند، تا جایی كه دكتر منصور كبكانیان، معاون پژوهشی وزارت علوم دراین باره می گوید: «طراحی نسخه اولیه نقشه پس از3 تا 4 ماه كار سنگین تا خردادماه سال آینده به پایان می رسد، 10 جزء كاری در نقشه جامع علمی كشور طراحی شده كه 90 درصد این كار بر دوش وزارت علوم است».
معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به تأكیدات مقام معظم رهبری در خصوص پرداختن به پژوهش می گوید: «مطالبات مسئولان كشور در زمینه تحول علمی مبنی بر اینكه اگر این تحول صورت نگیرد اصل نظام به خطر می افتد، باعث توجه بیشتر به علم در كشور شد».
افزایش بودجه عمومی دولت در توسعه علمی
پیشرفت و توسعه علم، تكنولوژی و فناوری و پرداختن به كارهای پژوهشی و تحقیقاتی در كشورمان در بعد از انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف قابل تحلیل و بررسی است، چرا كه پیشرفت های قابل ملاحظه ایران در علوم مختلف نه تنها در داخل بلكه در سطح بین المللی نیز حرف های فراوانی برای گفتن دارد. با نگاهی اجمالی به روند بودجه عمومی دولت در سال های بعد از انقلاب خواهیم دید كه در بخش علوم و فناوری های مختلف با رشد چشمگیری روبرو بوده ایم كه بدون شك از گسترش و توسعه بی چون و چرای علوم مختلف در كشورمان حكایت دارد.
برابر آمارهای موجود، اعتبارات سالانه علمی و تحقیقاتی كشورمان از محل بودجه عمومی دولت 13 میلیارد ریال در سال 1357، با رشد متوسط سالانه 57.6 درصد به 1237.5 میلیارد ریال در سال 1377 رسیده است.
رشد سالانه اعتبارات تحقیقاتی و علمی در طی ده ساله 1357 تا 1367 معادل 13.1 درصد و طی دوره 1367 تا 1377 معادل 39.3 درصد بوده است. از این موضوع می توان نتیجه گیری كرد كه از سال 1367 به بعد و در پی تصویب برنامه اول توسعه كشور كه در آن برای اولین بار بخش تحقیقات به طور مستقل مطرح گردید، توجه بیشتر به امر تأمین اعتبار فعالیت های تحقیقاتی و علمی مبذول شد، به طوری كه اعتبارات منظور شده در سال 1369 تقریباً دو برابر اعتبارات سال قبل -1368- افزایش یافته است.
برابر آمارهای اعلام شده در قوانین بودجه سنواتی كشور در مجلس شورای اسلامی نظیر همین موضوع درباره اعتبارات سال 1372 در مقایسه با اعتبارات سال 1371 تكرار گردیده است و همین رشد در سال های بعد و تا سال جاری نیز رو به افزایش بوده است.
در سال جاری دكتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور در اقدامی انقلابی دستور دادند كه نیازهای علمی كشور توسط هزاران اساتید دانشگاه ها و نخبگان به وزارت علوم اعلام گردد و حدود 400 هزار یورو نیز از خارج برای نیازهای داخلی تأمین خواهد شد كه حدود 25درصد از تولید ناخالص داخلی را افزایش خواهد داد و طبق گفته معاون علمی و فن آوری رئیس جمهور در گفت وگو با سرویس گزارش روز كیهان، نیازهای علمی كشورمان در حدود 550 میلیارد تومان برآورد شده است.
دكتر امیدوار رضایی، رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز بر لزوم        حمایت های بیشتر سیستم بانكی و سایر دستگاه های اجرایی از طرح های پژوهشی مبتنی بر سلامت جامعه تأكید می كند و می گوید: «این گونه حمایت ها در قانون اساسی، سند چشم انداز و برنامه چهارم توسعه تصویب شده است». رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس می گوید: «مجلس شورای اسلامی و قانونگذاران آمادگی دارند كه در مورد محدودیت های قانونی در زمینه تولیدات علوم داخلی پیگیری های لازم را انجام دهد، چراكه محققان و متخصصان ایرانی توانسته اند با ارایه محصولات و فناوری های جدید در منطقه و بسیاری دیگری از نقاط دنیا به مقام اول دست پیدا كنند».
رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس در عین حال از افزوده شدن 300 میلیارد تومان به بودجه سال 1387 بخش بهداشت و درمان كشور خبر می دهد و می گوید: «در جلسه كمیسیون تلفیق 300 میلیارد تومان برای بودجه سال 1387 در بخش بهداشت، درمان، تجهیزات بیمارستانی، آموزشی و پژوهشی به تصویب رسید».

ورود ایران به فاز بسته بندی موادغذایی
دكتر امیدرضا هاشمی، مدیرعامل شركت كیمیاشیمی اعلام كرد كه ایران اسلامی پنجمین كشور دارنده فناوری بكارگیری پلیمرهای گیاهی تولید شده از نشاسته ذرت برای استفاده در صنایع بسته بندی مواد غذایی و پزشكی و كشاورزی است.
دكتر هاشمی در این باره می گوید: «كشورمان پس از آمریكا، آلمان، انگلستان و ایتالیا در جایگاه پنجم از نظر تولید پلیمرهای گیاهی قرار دارد، تولید پلیمرهای گیاهی تولید شده از نشاسته ذرت از سال 1384 از سوی واحد كیمیا شیمی توسط وزارت بهداشت در زنجان افتتاح شد، این پلیمرها از سال 2002 در آمریكا و اروپا با هدف حفظ محیط زیست و عدم وابستگی به نفت توسعه پیدا كرده است». هاشمی با اشاره به ورود ایران به فاز بسته بندی موادغذایی می گوید: «هم اكنون در كشورمان 570 هزار تن در سال ظروف یكبار مصرف تولید می شود كه حدود 300 تا 500 سال زمان می برد تا این ظروف پلاستیكی پس از دوبار بازیافت به طبیعت بازگردند اما ظروف یكبار مصرف تولید شده از پلیمرهای گیاهی نشاسته ذرت در مدت حداكثر6 ماه به خاك بازمی گردند. همچنین تولید این ظروف در دمای زیر 140 درجه سانتیگراد به كاهش گازهای گلخانه ای می انجامد.» وی عدم وابستگی به منابع نفتی را یكی از مزایای این ظروف یكبار مصرف می داند و می گوید: «قیمت نفت دچار تغییرات می شود و همین امر بر تولیدات وابسته به منابع نفتی اثر می گذارد و صنایع پلاستیكی نیز از آن متضرر می شود اما ظروف یكبار مصرف تولید شده از پلیمرهای گیاهی به صنایع كشاورزی وابسته است و توسعه آن موجب توسعه كشاورزی نیز می شود».
توجه به فرآیند سیاست گذاری علم و فناوری از مسائلی است كه در سال های اخیر صاحب نظران، اندیشمندان، نخبگان و مقامات سیاسی در كشورمان تأكیدات مكرری بر آن داشته اند كه با تدوین سند چشم انداز بیست ساله و توجه به اهدافی چون حركت از اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد دانش بنیان، تعیین اولویت های علمی و فناوری در دستور كار قرار گرفت.
یك اصل كارشناسی می گوید تنها كشورهایی توانسته اند جهش جدی در پژوهش و فناوری داشته باشند كه سهمی بیش از یك درصد تولید ناخالص ملی خود را به اعتبارات علمی و پژوهشی اختصاص دهند، از سوی دیگر افزایش اعتبارات علمی و پژوهشی بدون داشتن طرح و برنامه ای دقیق و بدون استفاده از نظر نخبگان و كارشناسان نمی تواند به نتایج مطلوب برسد.
با این حال تدوین نقشه جامع علمی كشور و ترسیم افق های آینده علم و فناوری می تواند گام مثبتی در راستای بهبود شرایط علمی ایران اسلامی باشد.

منبع: kayhannews.ir

نظرات (1)Add Comment
0
...
نويسنده آنیسا, دسامبر 10, 2010
مطالب جالبی بود.

نظر دادن به اين مطلب
كوچكتر | بزرگتر

busy
what is lexapro escitalopram oxalate menosan canada prescription sale zestril zenegra without prescription generic benadryl cvs nizoral cream uk fluoxetine canadian pharmacy where to buy terramycin in canada safely tadalafil donde comprar how to get periactin in australia atorlip-20 order canada what is clonidine hcl 0.1 used for what is suprax 400 mg for asacol prices us 2mg alprazolam no prescription cafergot birth control online uk how much is paroxetine tablets liv online store order meds from mexico aspirin discount viagra para mujer en gotas etodolac 100mg buy half price wellbutrin lady era pills sweat opening tamsulosin capsules seroquel dosage rxlist erythromycin gel buy online mobic generico italiano viagra online uk genuine pfizer buy diarex mexican pharmacies discount purinethol tadalafil cialis 10mg requip dose rxlist what is the generic brand for actos periactin tablets buy cephalexin dose rxlist can you buy innopran xl over the counter antibiotics for dogs order online singulair tablets dosage evista for men sale in uk what does amitriptyline do to the brain aricept with paypal payment cabgolin sublingual dosage long term side effects of taking alli buy diakof hong kong mims malaysia can i order lipitor online difference between propecia finpecia what class of drugs is biaxin to buy lamictal toradol side effects weight gain calan tablets from buy what is robaxin used for in dogs buy lipothin capsules brand zocor buy purchase abilify 2mg licensed best cream foundation for dry skin reviews mevacor price acheter zestril buy generic wellbutrin how to use isoptin mail-order midamor order adalat one pharmacy suppliers of carafate in us is there a generic for carafate order minocycline 50 mg super viagra candian purchase abilify 2 mg elocom krem cena do boots sell viagra over the counter tesco phone in order for mentax rumalaya forte wanted online review buy trial erection packs 3 without rx where to buy kamagra soft in canada safely purchase clomid 25mg can i get live wallpapers on my iphone generic aricept safe korean red ginseng cost liquid lisinopril review why is there a shortage of kytril differin sold over counter propecia drug class buy cefixime suprax 400 mg without a prescription alesse how to buy cialis medication information trileptal next day delivery kamagra soft to buy from europe can youtube buy levitra professional in ireland cialis can youtube order cheapest zyrtec where can i order aldactone nymphomax medication online what is naprosyn 500mg used for american calcium carbonate best price for real venlor redustat 120 side effects herbal viagra blue pills can you buy bactroban over the counter in germany motrin in croatia order orlistat online with visa buy chloramphenicol online from usa online sustiva purchase current price toradol cheap tinidazole no prescription side effects of isotretinoin cream levaquin online in canada prednisone discount voucher orlistat lesofat side effects of isoniazid (inh) purchase kamagra oral jelly cheap citrate voltaren mg buy fluoxetine without inderal 40 mg tabletten cheapest atorlip-5 tablets uk cheap lamisil tablets famvir online sales erythromycin reviews rosacea buy painkillers online no prescription cheap canadian femara no prescription buy snovitra super power without a script voltaren 25 mg tablets side effects how much is fluoxetine tablets plendil roche precio argentina order prazosin tablets paroxetine reviews ocd lov cost cardura generic carbozyne womenra 100mg buy epivir-hbv uk claritin for kids buy cialis professional online no prescription united states relafen dosage and administration the canadian alliance of physiotherapy regulatory bodies credential can you buy valtrex pharmacy drugstore crestor over the counter india low cost overnight bystolic where to buy lamisil online buy zenegra uk flonase daily use reviews paxil withdrawal lawsuit 2012 erythromycin brand name in canada i pill snovitra super power website what is orlistat tablets strattera buy online canada buy chloroquine without rx where escitalopram amex what is avalide taken for sale generic coreg guaranteed cancer medicine arimidex crestor generic alternative depo-provera pharmacy cheap celebrex 200mg clomiphene and clomid are the same buy generic fertomid online depakote er 250 mg cost where to purchase hydrochlorothiazide ordering low dose atarax phenergan suppository shelf life safe viagra online orders tamsulosin hcl 0.4mg cap picture suprax pharmacy order birth control pills metoclopramide order generic trandate low cost ayurslim altace low dose birth control clear search history buy flonase otc when does viagra patent expires revia usa viagra plus generic levitra 20mg how to get pain pill out of your system triamcinolone acetonide cream uses poison ivy india pharmacies online that sell ceftin arimidex pas cher italie genuine acai 100mg what is provera 10mg used to treat viagra uk online store renagel online usa no prescription health anxiety self help side effects of penegra express lowest priced bystolic forzest roche precio argentina buy cialis soft patch how to use allinson easy bake yeast advair diskus tablets uk does maxalt work better than imitrex abilify price how to use duphalac syrup xenical online india coumadin coupons real viagra without a rx confido daily use reviews cialis preisvergleich apotheken order effexor online from us no rx can buy viagra super active online cymbalta without buy flonase canada buy tofranil capsules cheap buy mobic online buy amantadine from india how to buy ditropan in london weight gain pills for men mirapex side effects restless leg syndrome what are the side effects of the drug seroquel sinemet online usa no prescription what does purim signify brand effexor xr for sale amlodipine dosage range hypertension seroflo lawsuit settlements diovan dose vs losartan dose web pharmacy case terramycin lawsuit settlements buy brand advair diskus with no rx ditropan medication interactions moduretic price india pan american lithium posco what is aspirin delayed release tablets usp can you order prednisolone prescription birth control pills bactroban where can i buy pletal in uk over the counter medicine fluoxetine buy acivir pills mg levitra professional rx ciplox shelf life suprax cefixime side effects cheap feldene mg amoxicillin from abroad ranitidine tablets what are they used for is there a drug comparative to glycomet viagra soft comprare what is metformin made from can you over the counter in canada buy lamisil tablets cialis prix discount cheap canadian tenormin no prescription nitroglycerin australia cb1 weight gain pill reviews buy prescription strength retin a online fluconazole dosage for dogs viagra without prescriptions illegal discount misoprostol dose for pph what is prazosin hcl insulin resistance symptoms quiz what does altace do motrin online pharmacy uk where to buy rhinocort drugs online cheap rhinocort pills wellbutrin sr patient reviews noroxin no prescription needed baclofen sold over counter purchase tickets for liv estrace cream dosage allopurinol tablets for dogs acticin refills best online pharmacy generic viagra soft all types robaxin pills can you get an online pharmacy degree buy betamethasone dipropionate maximum imitrex dosage per day western drug wellbutrin sr lasix dosage for race horses prednisone medication average cost of arimidex costco pharmacy evista price flomax ordering no prescription missed 3 doses of lamictal frumil on line how much does seroquel cost at walmart beat way to order femara ajanta pharmas usa list of tesco stores selling moduretic comprar motrin original en madrid how to buy seroflo nitrofurantoin now co uk cheap acticin pills buy nizagara patch best site to buy albendazole compare prices tinidazole calanoid copepod order bayer aspirin sales 2009 job in cipla pharma company will you buy diflucan over the counter legal buy paroxetine online canada best online pharmacy generic brand viagra keppra cause weight gain what is chloramphenicol eye drops keppra drugs online purchases order lithium online with visa norvasc sales 2009 billion doxycycline hyclate side effects fatigue colchicine medication for gout dosage onde comprar levitra odt nexium dose for children american lithium energy co pamelor prices at costco keppra pills rx pharmacy no prescription azulfidine women buy costco pharmacy cialis professional price order uk buy crestor online celgene thalidomide history paroxetine reviews for premature ejaculation buy stilnox malaysia indian pharmacy zyrtec how to order wellbutrin antibiotics without a prescription where can i buy nizoral tablets discount benicar buy lexapro online no prescription canada differin gel online pharmacy atorlip non generic cheap cheap atacand uk onde comprar xenical mais barato no brasil best erectile dysfunction pills generic prednisone usa pharmacy where to lipitor prevacid packets discontinued purchase abilify 2.5 mg diarex limited india hydrea overnight delivery alesse shopping to buy atorlip-20 in uk malegra fxt where to get where to get keppra pct where can i get pariet benefits for men taking clomid purchasing saw palmetto online uk over the counter pain pills for dogs lanoxin online coupon code stromectol over counter uk liv 52 paypal purchase cozaar 100mg online pariet otc rhinathiol promethazine syrup side effects naproxen 500 mg tabletki us pharmacies online that sell cymbalta finasteride buy canada herpes transmission prevention valtrex atomoxetine hydrochloride price clomid tablets on line to buy buying female viagra from canada no prescription yagara no prescription compare prices us online pharmacy no prescription atarax open prilosec capsules best weight loss pills 2012 gnc how long does it take for haldol to start working viagra soft in canada buspar complications how to take soft viagra ciplox over counter uk canadian health and care pharmacy where can i buy nizoral in uk prevacid online shipping prednisone order without perscription cleocin gel drug class fertomid without prescription miami cheap aciphex cheap canadian pharmacy prevacid recall 2012 fda can you buy parlodel over the counter phenergan medication overdose online pharmacy female cialis acheter pas cher tadacip what is baclofen generic for buy tinidazole motilium tablets 10mg what is it for best online pharmacy generic biaxin robaxin 750 mg dosage arimidex no prescription fedex ups ciproxin 500 mg 3 compresse side effects of eldepryl differin gel .1 grifulvin v pill canadian cost of abana zyrtec overnight delivery buy neurontin online usa levitra without prescription in usa celexa complaints order generic prandin can you buy prescription hydrochlorothiazide without artane lawsuit settlements vermox canada buy lexapro no prescription cheap price escitalopram kamagra chewable express canada paroxetine hcl 20 mg reviews top multinational pharmaceutical companies in india iron forge pills comprar metformina en chile roaccutane isotretinoin buy online hydroxyzine hcl side effects innopran xl supplier in uk elocom crema para acne novolin vs novolog insulin lady era tablets purchase on line 40 mg cialis generic buy zoloft online without prescription in usa lozol direct pharmacy use l-tryptophan coupon online buy trental pentoxifylline discount canadian pharmacy prandin how often to take cialis 20 l-tryptophan generic reviews inderal 20 mg side effects water pills reviews diovan uk sale citalopram overdose long term effects geriforte prices cvs ampicillin sigma purchase paroxetine on line in the uk buy mevacor online pharmacy diltiazem hydrochloride cream 2 lov cost kytril can you get femcare do i need a prescription for sinequan buy online alesse 21 day non prescription pain medicine for dogs what is amaryl used for pyridium pill shortage buy motrin online overnight delivery buy voltaren without a script protonix for purchase actos pioglitazone mechanism of action buy nizoral 20 non generic avodart penegra to buy from europe buy sumycin online uk canadian pariet 20mg pre?o rj best place to buy elocon online can you get pyridium hytrin max dosage online meds uk coreg best online non prescription pharmacy how to by zovirax online norvasc prospect monk stats hell gazeta kosovarja 2011 generic for levaquin 750 mg comprar mentat ds syrup portugal buy xenical pills in the australia orlistat cap lesofat detrol max dose can order maxaman canada seizure medication keppra dosage research grade benfotiamine how much will generic zyprexa cost zyprexa spain prazosin doctors online buy bupropion 20 metoclopramide pill canadian relafen 500 mg espanol clozaril over the counter usa cheap kamagra supplier big discounts buspar medication side effects finpecia discount price buy generic for effexor xr 225 mg revatio drug oversea ampicillin generico italiano propranolol dose for performance anxiety cialis international shipping kytril without prescription canada erexin-v express canada best place buy furosemide pct cheap generic sinequan order zovirax medication by mail buy prevacid paypal buy estrace without prescription buy diclofenac in india online levitra on line no prescription 20mg discount cheap propecia bought safe toradol tablets dosage vermox delivery how to get voveran sr in australia zebeta generic reviews prescription citalopram 40mg alli tabs uk procardia pas cher order cordarone online without rx haldol medication uses purchase vermox in mexico where to buy diurex water pills uses for lexapro medication order ethionamide cheap view topic baby aspirin and delivery mexican pharmacy no prescription coumadin actoplus met no prescription how to purchase inderal online free male erection pills letrozole buy no prescription digoxin pharmacy protocol is doxycycline better than bactrim for acne cheapest lexapro to buy what does the p stand for in alphagan p how much is zetia without insurance ditropan xl drug classification ginette-35 for dogs buy viagra wikip?dia valtrex order online no prescription original brahmi online us online pharmacy no prescription forzest zolpidem overdose dosage relafen side effects weight gain where to buy tinidazole online usa prednisone steroid dose buy viagra plus online no prescription us what is risperdal prescribed for in children seroquel shipping overseas brand viagra overnight delivery buying tofranil in manchester zofran medication for nausea how to take megalis 20 tablet pharmacy that sells xenical ordering amaryl without nome do generico do viagra pre?o how much does anafranil cost shelf life cipro 500 mg eltroxin shortage uk adhd medications zyban generic viagra for daily use nolvadex 20 mg generic generic viagra walmart pharmacy zetia online order aciphex pills use styplon mail order brahmi uk brand name mobic drug class where purchase zocor buying kamagra using paypal order prednisolone on line canada reputable non prescription pharmacies buy cabergoline online canada dostinex online pay paypal brand tadapox for sale flagyl er tablets on line to buy buy extendaquin low cheap price non prescription prednisolone kytril legal us ordering glucophage prescription needed india pak online voveran 40 mg dose buy doxycycline pills in the uk side effects of discontinued use of celexa generic plavix safe buy olanzapine online overnight buy cheap augmentin nexium coupons cards drugs similar to synthroid avapro pills drugstore keppra medicine online buy viagra melbourne online intravenous methylprednisolone multiple sclerosis pilex drugs for sale can you buy viagra over the counter in ireland is retin-a ge a prescription drug alli orlistat costo cheap stromectol buy online has lamisil cream been discontinued buy yagara 40 what are the side effects of long term use of nexium lov cost mentat cialis in china kaufen can i buy wellbutrin in canada alesse for discount use trazodone coupon online trandate for sale usa can you get high off aspirin ec 81 mg buy generic probalan online viagra as sold on xm radio non prescription clozaril diabetic e d, viagra ineffective over the counter actonel western drug roxithromycin lasix trade name and generic name cheap exelon india what is coreg pills used for neurontin nerve pain reviews generic for aricept medication generic zithromax price prilosec medication uses kamagra soft without prescription can you order promethazine prescription codeine canada order paroxetine pharmacy direct gb tricyclen birth control price tinidazole 500mg side effects buyers of quibron-t canada doxycycline 100mg acne dosage what is clozaril pills used for flonase direct pharmacy side effects of antibiotics where to colchicine prescription pain crestor 40 mg side effects florida tulasi canadian pharmacy no prescription needed adderall can zanaflex cause weight gain is generic retin-a ge available in usa how much does levlen cost in australia actos dosage too high vente de liv au quebec canadian online pharmacy for cleocin gel sale voltaren order cardizem online no prescription with a amex how to take dapoxetine how to order minipress online do you need rx beconase aq uk version of evista what is propranolol used for what does phenergan tablets drug search recruitment edinburgh cabana drugs antiarrhythmic is 100mg viagra too much what is dipyridamole drugs viagra in shoppers drug mart donde puedo comprar trileptal buy premarin tablets online pharmacy rhinocort will diovan available generic form zovirax online meds phenergan pharmacy online roxithromycin 150 mg ratiopharm how to use clomid where to buy glucophage buy propecia mg online for cheap generic medrol 4mg buy gasex online cheap safe buy bystolic online redness go away after accutane cialis sublingual over the couter ditropan without rx cancel order acai berry detox purchase diclofenac suppositories vytorin side effects cancer ventolin online europa lamictal italiano terramycin generic equivalent best place to buy nizoral in uk ventolin medicine guide plavix online buy cost of neurontin 300 mg what is xenical made of cognitive enhancement drugs alli diet book generic renagel cost neurontin from usa cleocin gel online bestellen treatment of gout with allopurinol allergy buy online keflex generic acquisto lipitor sicuro online what is losartan side effects levaquin 500 mg tablets used periactin online ordering what does metoclopramide used for atorlip-5 to buy from europe online generic aricept best place to buy januvia lasuna pills buy ordering minomycin bupropion sr 150mg professional cialis order xenical in canada biaxin suppositories buy where to buy penicillin vk 500 mg voltaren 100 mg compresse eli lilly cialis 5mg buy allium bulbs online pharmacy generic diarex cost where can i get eurax viagra with paypal option actavis bupropion xl reviews buy elavil tablets usa epivir-hbv from usa generic aceon buy canada brand levitra sale prescription 5mg diovan high blood pressure medication venlor phone orders keppra for purchase antabuse no prrescription v-gel price india aqua band good morning sunshine what type of drug is luvox where can i buy dramamine patches augmentin 100 mg/12.5mg prescription for yeast infection diflucan zerit usa cvs prices chloroquine in the uk now online l-tryptophan india atrovent for dogs buy generic viagra no prescription australia metronidazole alcohol 48 hours seroquel online bestellen albuterol sulfate price thambi arjuna online movie watch exelon tablets price coumadin in canada lithium discounts codes buy levitra online no prescription cialis como comprar levitra no brasil order accutane online non prescription siberian ginseng and birth control pills ethionamide shortage cheap erexor pills order 1 generic acivir pills mg can i buy viagra over the counter in california wellbutrin sr australia pharmacy singulair online purchase zebeta dosage form suprax discounted artane sold over counter yasmin paige tumblr non prescription ed drugs 210 pharmacy online malaysia comprar flomax en argentina inderal canada head office kamagra overnight delivery search twitter by email can order minocin canada viagra reviews forums pharmacy technician online certification course buy stromectol with is zovirax over the counter cost of viagra in canada tadacip reviews flagyl 400 for loose motions buy diclofenac sodium tablets online what is the generic name for desyrel levitra no prescription compare prices how does buspar compared to xanax specialty pharmacy drugstore tablets zovirax tabletter 800 mg singulair tablets 5mg sale rowlands pharmacy opening times cipro antibiotic to buy order cialis jelly online in usa toradol from europe cheap dramamine pills best place buy anafranil side effects of septilin in children colchicine compounding pharmacy dallas buy liposafe tablets online solu medrol 100mg iv seroquel pills uses buy orange mobicarte buy cialis sublingual 40 order amantadine overnight accutane online common side effects of finasteride is is safe to take 40mg of cialis pulmicort shelf life tulasi telugu movie online youtube what is the correct dosage of citalopram what is orlistat 60 mg buy generic cialis sublingual online estrace medication dosage celexa medication guide prazosin with paypal payment average lantus dose tetracycline resistance protein best substitute for lexapro prescription cost avodart without alli weight lost cardizem weight gain side effects buy grifulvin with paypal cephalexin comprar lamisil reviews jock itch nombre comercial y generico de decadron greenbushes lithium operations western australia mygra sildenafil 100mg buy carafate dogs non persciption suprax indocin tablets dosage losartan-hydrochlorothiazide 100-12.5mg order pharmacy erythromycin online buy alligator gar fish online drugs can you take motilium after alcohol bupropion composition pediatric zantac dose shop accutane online neurontin delivery london etodolac discounts codes discount atorlip 10 paroxetine 10 mg high where to buy cheap colchicine non prescription hydrea side effects of prazosin in cats cialis sublingual low dose birth control over the counter alli review can you buy zyloprim get duphalac las vegas purchase erection packs 1 cheap where can you purchase qnexa cuanto cuestan las pastillas cytotec misoprostol cabgolin sale albuterol nebulizer frequency western lithium usa corp news what is diarex used for how much does toprol xl cost buy celexa online overnight aceon online in us elavil shortage 2012 how to order florinef online over counter flomax buy entocort hong kong 200mcg online reglan echeck kamagra chewable usa kytril on line for sale no script flovent inhaler weight gain glasses online high prescriptions buy alligator gar fish lowest buy tramadol no prescription uk wellbutrin delivery zyvox cost canada prescription where to buy allegra drugs online femara letrozole success rates online alli with no prescription 10 mg cheap accutane online craigslist london personals cialis online bestellen generika non persciption grifulvin v what is saw palmetto pills used for nitroglycerin maximum dosage where to get sample viagra acquistare benadryl in italia how long does it take for 100mg zoloft to work rhinathiol expectorant adulte metoclopramide medication overnight delivery order cialis professional tablets buy generic lisinopril online carafate price zithromax prescription medicine where to triamterene blood pressure cholesterol valtrex medicine cold sores order 5 accutane mg buy geriforte syrup inhaler canada how long does it take for topamax to start working free or low cost zyprexa finpecia 1mg (goa) benicar price increase aricept lawsuit canada tamoxifen medication guide much does proscar cost without insurance cost of ventolin without insurance cialis where to buy in canada cheap 30 actos mg online most reliable place to buy omnicef online how to buy himcolin cialis sublingual for daily use canada phenergan 25mg amazon is generic bactroban effective sucralfate carafate for dogs what is cefadroxil tablets prilosec over the counter canada buy clomid 50 mg online diclofenac sodium gel price sinemet non perscription countries doxycycline for dogs to treat ear infection vytorin canadian pharmacy medrol dose pack and viagra where casodex erythromycin 500mg what is it used for cardura side effects long term use buy buspar tablets uk cheapest moduretic tablets uk levitra 40 mg pictures of doxycycline pills cialis 10mg uk comprar sildenafil en chile augmentin price in pakistan order tadacip pill tramadol overdose fatal safe place order pravachol pilex 20mg tab gwh-cigna mail order pharmacy buy atrovent hfa online kamagra medication overnight delivery atacand 5mg tablets ordering viagra professional sildenafil 50mg what types of serevent are there mobic without prescription medication buy prescription drugs without prescriptions canada erectile dysfunction treatment for young men ortho tri cyclen generic brand reviews zyprexa mais barato buy doxazosin online usa can order famvir online what is haldol decanoate keppra for men in usa side effects of claritin 24 hour finasteride colombia precio best generic seroquel sites candapills recall of generic lipitor at walmart side effects of claritin voveran uk online viagra 10 mg prezzo ordering low dose paxil para que se usa allegra d neurontin weight gain dosage yagara australia price generic drugs today brand names facts abilify generic canada estrace cream uk i pill celexa website medwatch medication canada online pharmacy fast shipping celexa dose too high cipro lowest price diclofenac gel usa cvs prices what is diltiazem hydrochloride cream dosering atacand migraine generic effexor xr safe viagra plus online ordering cheap allinclusive holidays for 2008 amaryl uk companies only tegretol for depression reviews tinidazole side effects diarrhea buy imuran greece what drug category is chloramphenicol mobic tablets meloxicam thuoc tay medrol 16mg ordering lipothin 24 hour pharmacy nottingham orlistat online australia fertility drugs for men zolpidem tartrate reviews januvia where to get lamisil once boots kamagra soft coupons levitra professional tablets purchase on line average dose of lexapro for anxiety propranolol discount medications is it legal to import viagra into australia get valtrex no prescription what is trimox for naprosyn echeck what is viramune drugs periactin buy without synthroid paypal retino a benefits benemid prices usa roxithromycin generic canada mycelex-g australia pharmacy starlix shopping selling viagra on ebay low cost overnight betnovate revia price prometrium usa cvs prices lopid usa cvs prices kamagra suppliers south africa cloridrato de ciprofloxacino dexametasona colirio bula cialis information is avapro generic blue lotus pills effects genericlevitra uk acai powder usage no prescription candian pharmacy order non generic cialis super active female cialis generic canada glucophage mexico overseas pharmacy no prescription phenamax finasteride medication uses abilify suppliers overseas is retin-a ge legal in uk dapoxetine to buy from europe over the counter zantac buy pletal 5 florida lamisil arimidex in italia generic amoxycillin for sale in the us dostinex suppliers overseas order aciphex online canada buy zenegra 80 mg online viagra sublingual cheap price antabuse common dose proventil pills commercial names for viagra in india best pharmacy to order levitra professional iai arava production list can you get metformin buy acai berry online australia how to take alesse birth control pills side effects of omeprazole in dogs order prednisone from canada without prescription purchase bentyl on line in usa insulin tolerance test mice motilium purchase in canada no prescription nizagara without a script viagra poppers uk clomid mais barato can you buy imitrex augmentin tablets 625mg side effects isoniazid in italia doxycycline hyclate 50 mg side effects average cost of prescription drugs in canada cardizem iv loading dose new alliances thundercats 2011 when will a generic for actos be available pioglitazone buy zovirax online donde puedo comprar cialis df what doses does bystolic come in lioresal 25 mg tabletten alli 100mg buy cheapest place buy yasmin what is metoclopramide drugs pyridium order on web dangers hcg weight loss injections 36 hour cialis side effects Purchase lasix 40 mg online prevacid without a prescription from mexico order yagara online no prescription with a visa bupropion hcl xl weight loss round mylan blue a1 order sinequan cytotec for abortion induction where is the cheapest place to buy alli diet pills generic luvox canadian online lowest price wellbutrin xl acheter pas cher malegra fxt relafen online in us cheapest confido tablets uk phexin overnight delivery order diarex lowest price best sex pills for men 2012 is rhodiola better than ginseng levlen purchase in canada no prescription mobic medication wiki how long after taking azithromycin for chlamydia can you consume alcohol pfizer viagra uk online abana herbal medicine hypertension minocin max dose cheap propecia online no prescription orlistat online cheap combivent medicine brafix drug class keppra next day shipping generic claritin us januvia side effects weight gain buy lipothin hong kong phone in order for nymphomax ditropan in italia viagra soft generic mexico what does orange juice take to allegra buy cefixime online no prescription order brand cialis overnight best site to buy hyaluronic acid billig mentat ds syrup online kaufen what mg does effexor xr come in accutane settlements ibd current price imitrex sublingual sale generic cialis tadalafil best place to buy isoptin online pharmacy mexico ranitidine buy viagra professional for daily use india topamax cheap viagra melbourne side effects of amitriptyline nhs vpxl drug oversea buy cheap coreg pills flovent diskus prices can you buy atacand price cheap buy starlix mexican pharmacies cordarone without prescription canada what is celexa medication used for us online pharmacy no prescription ethionamide can we trust ethionamide online phenergan price australia inhouse pharmacy co uk lanoxin online usa no prescription norco sight killer b 3 review buy trimox 100 can i buy lamictal online how to order avodart online order accutane online in usa long no alcohol after flagyl adalat without insurance cheap diflucan 50 mg bactrim for sale online augmentin pill canadian tamoxifen dosage for gynecomastia where can i buy allies and axis online z pack antibiotics during pregnancy brand advair diskus spain over counter nexium generic when enalapril tablets used rumalaya forte next day delivery buy omnicef in usa brand levitra mail order india discount arjuna unisom sleepgels vs sleeptabs order propecia online india cialis e20 generics24 ohne wirkung what is the dosage of allopurinol for gout what is differin for herpes labial tratamiento aciclovir crema sustiva prices at costco how to buy metronidazole or tinidazole ciprofloxacin online no prescription fluoxetine drugs online purchases where can i order arimidex trazodone 100mg uses bactrim ds reviews does alli diet pills really work overnight pharmacy zyprexa buy cheap buspar no rx can you buy brand cialis to buy astelin canadian pharmacy 1 man 1 jar original video clozaril online in us where can i buy arthrotec how to import celebrex buy lamictal hong kong price canadian what does abilify treat in children zestoretic user reviews buy levothroid online usa cost of rumalaya gel without insurance where to buy endep drugs online robaxin and alcohol erowid buy decadron online from usa kamagra gold cost in canada where can i buy clomid from in the uk allegra d now available over counter can i buy provera over counter does tesco pharmacy sell viagra buy revatio usa lithium italiano clomiphene citrate ovulation with and without artificial insemination acai slim new zealand what allergies does flonase used to treat benemid usa sale how much bactrim to take for uti prednisone for cats medication cheap cialis, paypal liposafe no prescription needed rabeprazole sodium tablets side effects where to buy mycelex-g ointment cialis super active over the counter uk citalopram reviews for depression wellbutrin weight loss dosage zyloprim mg no prescription buy differin 10 cardizem order online no prescription probalan online in usa can i split diovan pills ortho tri cyclen on line in the usa buy liv paypal accepted benfotiamine from usa pharmacy over the counter ranitidine can you buy xenical over the counter in germany keflex medication interactions amerimedrx cialis online atarax purchase tadalafil generic vs cialis periactin medicine online safe to buy generic viagra from canada amoxil next day dutasteride avodart what drug category is phexin after accutane treatment sertraline side effects wear off can you only get speman on prescription geriforte syrup medication buy bactrim 20 is albendazole safe for children snovitra super power order canada augmentin 1000 mg fiyat?? 2012 buy tadacip pills in the uk order voltaren 75 mg online research grade viagra professional best atrovent prices where to purchase aleve what is iv nitroglycerin used for generic name for wellbutrin xl where can i buy acai berries in san diego lipitor from cholesterol drug best place to order serophene in us plavix 75 mg cheapest price buy cheap lasix pills irs how to pay by check accutane 40mg indian pharmacy erexor coupons shuddha guggulu delivery uk indomethacin 50mg cap mylan erythromycin ethylsuccinate dosage positive reviews on paxil dutas rx innopran xl on line no script buy femara 80 mg online acheter cialis zestril medicine children what is detrol la drug market order clonidine can i make terramycin can you buy pariet over counter order ciplox cheap metformin no prescription reviews order estrace estradiol medicine azithromycin dosage children ml Purchase 1 pharmacy abilify generic propecia over counter us non prescription lasuna prednisone cheapest usa tretinoin cream side effects acne 2004 mazda rx8 for sale cheap can you get high off ic cephalexin viagra pfizer shelf life of nitrofurantoin-macro cheap proscar buy online zantac drug class where can i purchase colospa best place buy viagra plus buy reglan without a script cialis order online india online rebate lamisil buy buy rocaltrol capsules decadron suppliers overseas zithromax no prrescription where can i get cialis super active chloroquine side effects uk motrin pills drugstore alli dosage weight loss lexapro 10 mg canada discount lexapro discount card bass tabs mxtabs ordering online wellbutrin sr what drug category is cialis super active alphagan for sale online can order effexor xr canada suppliers of haldol in us speman tablets 150 mg celexa no prescription overnight weight gain pills for women over the counter buy retin a gel online avamigran price philippines can you grow ginseng in florida kamagra viagra oral jelly buy digoxin uk compare prices imitrex where can i buy norvasc claritin coupons canada kamagra soft generic reviews amitriptyline dosage for pain relief cialis sublingual 100mg tablet generic name for fluoxetine hydrochloride amoxil 250mg capsules zyprexa coupons deals generic pharmacy philippines contact number purchase rosuvastatin pills cialis dosering erection packs 1 drugs prescription cialis pilex shop net cheap actonel 40 mg what is the antidote for lopressor purchase generic shuddha guggulu zovirax 200mg tablets side effects prednisone generic trade names micardis online store how often to use voltaren gel low price levitra plus uk buy zetia visa price increase ditropan bestrxonlinepharmacy evista mg no prescription aleve over the counter dose best price for ed drugs purchase lisinopril in mexico best vermox prices como comprar erythromycin rx europe internet pharmacy buy retino-a cream 0,025 online pharmacy craigslist new london ct cars baclofene winthrop alcool biaxin no prescription 1000 games car canada pharmacy 777 search craigslist usa viagra drugs at drug store ordering glucotrol xl diet pharmacy crestor over counter uk buy orlistat online no prescription generic viagra brands online generic proscar effexor xr on line for sale no script florida furosemide where to buy abana online canada cheapest place to buy viagra in uk chloroquine costa rica propranolol spain is singulair available in generic form purchase mevacor on line in usa evecare capsules for pcos cheap wellbutrin sr uk buy viagra safely on line how long does 25mg viagra last order desyrel 120 mg to buy cafergot in uk indinavir generic 2013 drugs online tamoxifen overnight delivery 100 pure pomegranate juice isoniazid uk next day delivery mylan-amantadine for dogs amantadine fatigue multiple sclerosis where to buy alli with amex cheap benicar no prescription content and code org chart buy mobic 7.5 mg amaryl m3 india buy adderall online canadian pharmacy purchasing inderal online augmentin 625 duo india why is there a shortage of lotensin naprosyn 500 mg oral tablet methotrexate drug oversea cheap uk actoplus met online remeron soltab price buying finasteride online is safe xenical online uk online purchase fucidin h cream what does haldol look like tretinoin 0,05 canada overnight delivery nutrition works acai and lemon detox liquid reviews avapro bonus pills protonix canadian source seroflo medication online vente de kamagra gold au quebec buy dulcolax no prescription lexapro by mail order metformin al 100 generic brand amoxil safe quantifi pharmacy one source buy erythromycin tablets mexico buy cheap lasix using pay pal order kamagra soft cheap buy generic alli online no prescription where to buy levitra online without rx buy lamictal inhaler canada celexa pills identifier synthroid generic vs name brand cost of aleve in canada cleocin generic 2013 drugs naprosyn 375 mg dosage professional viagra el misoprostol cytotec precio en colombia russian pharmacy london aleve canada overnight delivery cleocin gel medication side effects zoloft dose for social anxiety order buy duetact online antibiotic flagyl yeast infection symptoms of too much thyroid medication walgreens drugstore 40 zestoretic without insurance singulair 4mg chewable tablets overdose order korean red ginseng authentic soft cialis with free shipping where to get atacand pct lipothin canada prescription how to get evista in australia purchase actos 30mg pioglitazone oder mg tablets of elavil methotrexate over counter drugs snovitra super power tablets 40mg better than viagra alone buy retino a cream 0 025 discount use provera coupon online aciphex over the counter equivalent generic mexican pharmacy no prescription ditropan metformin india sale generic cephalexin uk paypal low cost brafix is there a generic version of prometrium can you only get lisinopril on prescription seroflo on the internet on line pharmacy cost viagra 100mg costco average cost of cialis buy accutane uk online isotretinoin recommended dose of lexapro for ocd fluoxetine hydrochloride 40 mg side effects how can i get off metformin dulcolax generic drug cost of imitrex at walmart danazol mg buy inderal with no rx buy tadacip online with mastercard can you buy lariam online time between viagra and nitrates cardura results forum what does lexapro withdrawal feel like snovitra super power cost without insurance coupons for tegretol xr can you buy norvasc cheap cheap kamagra paypal uk serpina canada overnight delivery ordering soft prescription cialis without prandin for men sale in uk evecare generic equivalent beconase aq online pay paypal can you buy hyzaar canadian generic dutas order on web trazodone from courier delivery mastercard paxil without prescription canada acquistare motilium in italia fertomid rx minomycin online usa no prescription amoxicillin 875 mg for bladder infection buy online astelin generic cheap generic tenormin non prescriptionalloprinol genuine female viagra best price order live fish online uk where purchase zetia 25mg viagra lotensin generic side effects tinidazole drugs used parasitic viagra rxlist levitra side effects vs viagra what are the side effects of citalopram withdrawal getting brand cialis in australia deltasone now co uk comprar acticin portugal tenormin paypal levitra super active next day delivery post cycle therapy celebrex aceon spain over counter buy voveran no prescription fast delivery lanoxin dose buy medicines online delhi buy birth control pill uk cheap online pharmacy no prescription needed rumalaya forte mail order zovirax with paypal payment topamax reviews for seizures levothroid online overnight shipping anafranil from india digoxin tablets dosage can you take birth control pills out of order nexium 20 mg tablets reviews of metformin benemid mg buy canadian family history sites when is generic viagra coming out purchase cabgolin pills where purchase differin plan b generic brand cvs onde comprar viagra em caxias do sul arjuna prices cvs florinef to buy in australia best anti anxiety pills does zyrtec come in 5mg tablets crestor recommended dosage non prescription entocort best place buy hyaluronic acid pct list antibiotics order strength buy asacol drug non prescription lariam pharmacy is it illegal to order generic skelaxin how long does it take for aciphex to take effect emsam canada prescription rumalaya forte in croatia entocort uk online buy renagel from canada speman in italia wellbutrin xl side effects hair loss lasix tablets price phenergan medication cost safe buy actoplus met online over the counter medicine that acts as colchicine gyne-lotrimin brands india generic for risperdal fast voltaren deleviery is baclofen a narcotic drug best cialis professional prices cipla tadalafil get capoten toronto generic pilex safe benadryl and birth control pills is penegra legal in uk trimox direct pharmacy mirtazapine 45mg 1000 nice games requip canada prescription what drug is like wellbutrin strattera 10 mg prospect isotretinoin alcohol clindamycin cream pregnancy 100 mg zyprexa clozaril prescription program neurontin side effects uk reglan pharmacies buy amantadine cheap long term side effects of phenamax donde comprar cialis 5 mg levitra schmelztablette online kaufen canadian alliance of dance artists ( canada ) crestor for sale fda pharmacy fellowship is promethazine codeine legal in uk order zanaflex from drugs low price flagyl er uk sale lasuna glycomet how to buy non prescription floxin can men take hydroxycut max cheap prednisone without rx buyers of haldol canada my buspar coupons brand levitra without rx zyprexa dosage form liposafe shoppers drug mart buy ciplox patch best place buy betnovate splitting lamictal pills